Globala intressenter startar den sällsynta jordindustrins förbund

- Jul 05, 2019-

BRUSSELS 26 juni 2019 - Rare Earth Industry Association ("REIA") är glatt att meddela sin bildande som en ny global förening för intressenter av sällsynta jordartsmetaller. Föreningen lanserades med stöd av EIT RawMaterials, en europeisk FoU-finansieringsbyrå.


imageimageimage


Inrättandet av REIA kommer på en avgörande tid för handelsfriktioner, vilket hotar att påverka den globala värdekedjan för sällsynta jordartsmetaller. Andra faktorer som oöverträffad tillväxt av nya marknader för ny energiteknik ökar i ökad utsträckning sällsynta jordartsmetallindustrin.


"Bildandet av REIA är mest aktuellt", säger Dr. Nabeel Mancheri, en ekonom med mer än 10 års erfarenhet inom sektorn för sällsynta jordarter, och nyutnämnd generalsekreterare för föreningen. "Vi är mycket glada över att de 12 grundande medlemmarna i REIA, som representerar hela intresset av branschintressenter, har kommit ihop på detta sätt."


De 12 grundande medlemmarna i REIA är Grundfos (Danmark), Fujian Changting Golden Dragon Rare-Earth Co., Ltd. (Kina) anknutna till Xiamen Tungsten Co., Ltd., Brugger Magnet Systems (Tyskland), B & C-högtalare (Italien), JL Mag Europe (Nederländerna), Material Trading Company (Japan), Japan Society of Newer Metals, Talaxis ; Mkango Resources (Storbritannien); RockLink (Tyskland), Institutet för Urban Environment (Kina) och Carester (Frankrike).


Under REIAs första generalförsamling av dess medlemmar, som hölls i Bryssel tidigare i veckan, utsågs företrädare för var och en av grundarna till föreningens styrelse. Dr. Badrinath Veluri i Grundfos valdes av generalförsamlingen som inledande president för REIA; Myriam El Kara av Talaxis och Shimizu Kotaro från Japan Society of Newer Metals valdes till vice ordförande. Rob Koppelmans av JL Mag Europe valdes som kassör. Varje tjänsteman kommer att hålla sina positioner under de kommande tre åren.


Att ansluta sig till Dr. Mancheri på ledningsgruppen för REIA är Gwendolyn Bailey, en sällsynt jordforskare som hållbarhetsrådgivare, och Elbert Loois, en kritisk råmaterialexpert och ordförande för den ursprungliga projektrådgivningen, som ledningsrådgivare. En rådgivande nämnd skapades också för att stödja föreningen.


"REIA: s prioriteringar är att säkerställa marknadens insyn och hållbarhet för sällsynta jordartssektorerna," berättade Dr. Veluri, "genom utvecklingen av ett väl anpassat och balanserat globalt intressentnätverk. Våra medlemmar kommer att arbeta gemensamt med ett sammanhängande och samstämmigt tillvägagångssätt för råmaterialpolitik och -frågor. Vi ser fram emot att välkomna ytterligare medlemmar till föreningen. "


[Personer, institutioner och företag med insatser i sällsynta jordartsmetaller kan ansluta sig till föreningen genom att kontakta sekretariatet]


Om Rare Earth Industry Association (REIA)


REIA är en brusselsbaserad internationell förening som ger en unik intressentplattform för att mildra affärsrisker i värdekedjan i sällsynta jordartsmetaller. Föreningen representerar intressena för sina enade värdekedjedeltagare, oavsett om de är intresserade av nätverkande, projektforskning eller hållbar inköp. REIA arbetar som en vägledande partner för sina medlemmar i att förstå sällsynta jordartsmässiga relaterade miljö- och tekniska trender samt marknadsdynamik.